Izolacje natryskowe domu pianą poliuretanową

Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020
Warsztat serwisowy aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się wykorzystywane, dlatego że ma wspaniałe cechy termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród tworzyw stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą zaletą, według której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest sposób nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przylega oraz kształtuje się w załamaniach oraz w kątach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba skracać oraz układać, z powodu czego ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozpylona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie budową oraz atrybutami, co sprawia, że nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwarto-komórkowa stosowana jest zwykle do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się także w natryskowego ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  pianka zamknięto-komórkowa najlepsza jest do ocieplania natryskowego zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR można także umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno oraz elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, żeby przed natryskiem powierzchnia została pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi konieczne są odpowiednie warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR motywuje odrębność parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle sprężysta. Pianka ta po zastygnięciu jest półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie bardzo chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości nakładanej warstwy jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Dlatego często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, dlatego konieczna będzie specjalna osłona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W porównaniu do innych materiałów izolacji termicznej to najszybsza technika ogrzania budynku. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, więc nie spada na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności i swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Ponadto kluczowe jest także to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy wziąć niewielką wytrzymałość na promienie UV, co dodaje nam następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.