Jak kupić dom

enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. Jak kupić i nie stracić.

Zakup domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po latach mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami śledzimy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 70 metrów kwadratowych będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę garaży. Teraz jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja zakupu nowego budynku, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy dom od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają własny charakter i klimatyczne wnętrze. , że remont takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest istotna. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim wypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do sprawdzenia. W pierwszej kolejności należy zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.