Klimatyzacja do biura – Montaż Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja usuwa ryzyko zwilgotnienia budynku, które sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Optymalna temperatura waha się między 23 a 27°C. Także poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej by mieścił się w przedziale 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by różnice temperatur między pokojami nie były wyższe niż 8°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto też ograniczyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Aby działanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów i szyb okiennych, by odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki rodzaj klimatyzacji można dostać również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często wybierana do domu, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele miejsca oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz zabranie go, kiedy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzacja w domu?

Sprawny, często oczyszczany oraz odpowiednio użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna także od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym specjaliści, ale także bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy dodać także przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.