Nawierzchnia na podjazd – co oprócz kostki

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo rzemieślniczy – jak produkować
30 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zepsuła się zbyt szybko. Żeby stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do osuwania się, ale także najlepszych tworzyw do wyłożenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z najbardziej popularnych i niedrogich tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy zbudować estetyczny podjazd, który będzie tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie kształtu bardzo usprawnia rozłożenie kostki według ukształtowaia terenu. Natomiast ogólna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdyby było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej także można dobrac do do swojego budżetu ze względu na obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Ze względu na opady lub przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem zmieniac kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami i rosną, negatywnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać dużo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być wykonany w prawidłowy sposób, co często wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową zaletę, w postaci braku odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że główną rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd stał się wytrzymały i aby spełniał swoją rolę przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia obszernych dziur pomiędzy nimi, dlatego należy rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Ponadto normalna nierówność kamienia powoduje, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości możemy uzyskać ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które łatwo można dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kostka brukowa, kamień oraz beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest łatwość mycia. Natomiast jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden nateriał nie sprawdzi się w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.