Nieruchomości Toruń – jak kupić dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe jaki wybrać
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projektowanie ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami przeglądamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, dom mający 65 metrów kwadratowych będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też kwestię garaży. Teraz jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Nowy czy stary dom

Zarówno kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Pozwala to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Stare, domy posiadają swój urok i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest kluczowa. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na koszt. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące pieniądze i w takim przypadku należy to dobrze przeanalizować.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa sprawa do zweryfikowania. Koniecznie trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie warto żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeśli decydujemy się na używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.