Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

Kubki termiczne najlepszy dla Ciebie
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Kupujemy termos na prezent – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się znane, dlatego że ma wspaniałe cechy termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród materiałów używanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową zaletą, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest sposób aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega i formuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać i układać, czym ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą i parametrami, co sprawia, że są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się również w ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa PUR przeznaczona jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i findamentów. Taki typ pianki PUR da się też położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem izolować różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno i elementy metalowe, a nawet blachę. Najlepiej, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą techniką gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić to zgodnie ze wskazaniami niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR tłumaczy inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest bardzo sprężysta. Pianka ta po zastygnięciu staje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa PUR ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z tego względu często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, więc niezbędna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko powstania mostków termicznych. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W zestawieniu do innych surowców termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, więc utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności lub właściwości. Nie ubija się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie odkształca. Ponadto ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych lub pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy przyjąć słabą odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Również w tej sytuacji da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki albo nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.