Okna energooszczędne

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która umożliwia oszczędzanie kosztów ogrzewania. Jednym z najistotniejszych elementów wpływających na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przeważnie wysoką izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych mieści się ok. 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, z reguły spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe czyszczenie i dość niski koszt. Aby okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i załączenie specjalnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są z reguły kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Najczęściej, żeby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać określone wytyczne, ale ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termicznej izolacji, z tego względu rzadziej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach w głównej mierze zwracamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Minimalna utrata ciepła jest widoczną korzyścią w porównaniu do do kosztów przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku domu. Niewielkie straty ciepła gwarantują obniżenie eksploatacji systemów grzewczych zimą i klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem okien pasywnych okaże się wyższy niż w przypadku zwykłych okien, zyski wynikające z dobrej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć również o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze wstawione okna pasywne niezwykle efektywnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i powstawaniem pleśni i grzybów. Warto wskazać na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, jednak wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując okna pasywne?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty popierające jakość danego okna. Trzeba ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy czy tworzywo, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również poprawną wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp czystego powietrza i jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie zostanie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym celu zdecydować się na wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę rzetelnie. Zły montaż prowadzi do tworzenia się mostków termicznych, gdzie będziemy tracić ciepło. To w poważnie zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania i potrzeby stosowania kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.