Okna pasywne Toruń

Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Ocieplanie dachów
17 września, 2020
Sklep internetowy stworzony przez WordPress
17 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspomaga zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów wpływających na skuteczność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie skuteczną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych mieści się ok. 88-120mm, a ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla większego efektu w pasywnym budownictwie używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, zazwyczaj spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są wybierane ze względu na prosty montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i całkiem niski koszt. Aby okna PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przykład jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i zastosowanie potrzebnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Z reguły, by stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, jednak ich główną zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości termicznej izolacji, z tej przyczyny mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy robione są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o oknach pasywnych zwykłe skupiamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest dużą korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty cieplne zapewniają pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych zimą i klimatyzacji latem. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie pomieszczeń albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem okien pasywnych okaże się wyższy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, oszczędności płynące z porządnej termoizolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać także o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie zainstalowane pasywne okna niezwykle dobrze odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i ochronę przed wilgocią oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na zalety płynące z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, jednak wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając pasywne okna?

W kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty gwarantujące jakość danego okna. Najlepiej zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy materiał, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad dostosowaniem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. W ten sposób zdobędziemy dopływ czystego powietrza oraz nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie wstawione w prawidłowy sposób. Warto w tym kierunku rozważyć wynajęcie profesjonalistę, jaki wykona pracę rzetelnie. Niewłaściwy montaż skutkuje powstawaniem termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok prawidłowego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.