Pianka PUR – ocieplanie nie tylko dla domu

Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy a tradycyjny
18 grudnia, 2017
Okna i drzwi
Okna i drzwi do domu
3 stycznia, 2018

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Jest to także jedno z największych życiowych przedsięwzięć. Kluczowym elementem realizacji planu jest odpowiednia działka. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Schemat domu potrafi bardzo zaangażować. Przemyśleć trzeba nie tylko właściwą powierzchnię, ale też rozłożenie pokojów. Wszystko musi być idealnie dopasowane, tak aby każdy mieszkaniec miał swój własny kąt. Pomyśleć trzeba też o zaplanowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Kluczową sprawą jest także wybór właściwej metody ogrzewania. Nie każda działka jest podłączona do sieci gazowej. W tym przypadku przemyśleć trzeba zainstalowanie pieca węglowego lub olejowego. Decyzja ta ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale także na komfort użytkowania mieszkania.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Nasz dom będzie tracił ciepło. Ogromne straty są wynikiem niedostatecznie ocieplonego dachu. Dlatego kwestii ocieplenia nie należy omijać. Metoda termoizolacji domu ma znaczenie. Stosowane są różne produkty: styropian, wełna, korek czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najczęściej stosowanym materiałem wykorzystywanym do termoizolacji domów jest styropian. Posiada on dużo plusów:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednak nie nie jest polecany do ocieplania tych części domu, które są łatwopalne – tyczy się to głównie części z drewna. Jedną z możliwości jest wełna mineralna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów trudniących się izolacją. Wełna jest niepalna, doskonale izoluje przed denerwującymi dźwiękami. Ocieplanie wełną wymaga jednak lepszej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed wilgocią przez zastosowanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w wielu wersjach. Produkuje się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Piankę tworzą dwa składniki:utwardzacz, jakim jest izocyjanian i poliol. Oba składniki doprowadza się do odpowiedniej temperatury i następnie poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą wykorzystuje się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka zwiększa swoją objętość i natychmiastowo zastyga. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która dokładnie wypełnia każdą lukę. Pianka doskonale przylega do prawie każdej powierzchni. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Pianka PUR otwarto i zamknięto komórkowa

Najpopularniejszy jest podział na piankę otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia stworzona została do ocieplenia budynków od zewnątrz. stanowi też idealnym materiałem hydroizolacyjny, przez to wykorzystywana jest do ocieplania fundamentów. Oczywiście można ją zastosować także wewnątrz budynku. Ten typ pianki jest bardzo lekki. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Wykorzystuje się ją do ocieplania wnętrz.

Plusy ocieplania pianką PUR

Pianka poliuretanowa jest niezwykle uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Stosowana jest jako produkt izolacyjny w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach wykorzystywanych w celach gospodarczych. Ocieplenie z pianki PUR nie szkodzi alergikom. Powstała warstwa ocieplająca nie kruszy, przez co nie stanowi zagrożenia. Pianka PUR nie ma w składzie toksycznych substancji, nie szkodzi środowisku. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, dlatego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Kolejną zaletą jest odporność na wilgoć. Pianka PUR nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, bo świetnie przylega do drewna, betonu czy papy. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Zastosowanie ocieplenia metodą natryskową zmniejsza ten problematyczny punkt. Poliuretan tworzy zwartą całość przez co nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Stwarza to możliwość zaizolowania nawet skomplikowanej więźby dachowej i to w błyskawicznym czasie. Porównując, izolacja z waty wymaga pracy kilku osób, docinania i stosowania dodatkowych wzmocnień.

Odpowiednia izolacja domu to inwestycja, którą należy przeanalizować i właściwie zaplanować. Przeanalizować trzeba plusy i minusy każdej z metod. Najczęściej stosowane produkty wykorzystywane do izolacji od jakiegoś czasu mają groźnego rywala jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka poliuretanowa jest doceniana przez specjalistów i praktyków, doceniają oni jej niezawodność. Ogromnym plusem jest też krótki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa stosowana jest nie tylko w domach jedno lub wielorodzinnych, ale też jako ocieplenie kurników i hal.

Komentarze są wyłączone.