Układanie kostki na tarasie

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Protezy zębów Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zepsuła się zbyt prędko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, aby uniknąć zapadania się, ale także najwyższej jakości surowców do stworzenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych oraz niekosztownych surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie kształtu bardzo ułatwia nałożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast pełna dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdy zabrakło kostek. Koszt kostki brukowej także można dobrać do swoich możliwości finansowych z uwagi na znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, skoki temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a także jest łatwa w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również minusy. Podstawową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi albo nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami oraz rosną, niekorzystnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać dużo czasu. Ponadto, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać położony w odpowiedni sposób, co z reguły wpływa na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele lat. Ponadto dzięki zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkowy plus, czyli brak zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, aby podjazd stał się wytrzymały oraz aby spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Należy unikać pozostawiania sporych dziur między nimi, dlatego należy rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a przerwy zasypać mieszanką piasku i cementu. Nieodpowiednio ułożony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy stempli oraz form. W ten sposób możemy uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu można dopasować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne techniki produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność i wytrzymałość na ścieranie i pogodę. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w 100 procentach.

Układanie kostki

Komentarze są wyłączone.