Układanie kostki Toruń

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne
Okna pasywne
15 września, 2020
enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała i nie zepsuła się za prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale też najlepszych tworzyw do wyłożenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, więc przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i jednocześnie niekosztownych tworzyw, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie formy znacznie ułatwia rozmieszczenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast szeroka dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, gdyby było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej też można dopasować do swoich możliwości finansowych biorąc pod uwagę szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki pogodowe, różnice temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również minusy. Kluczową niekorzyść pochodzi z pogody. Z uwagi na deszcze i śniegi albo przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, przez co traci swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami i wyrastają, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać dużo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać wykonany we właściwy sposób, co w wielu przypadkach wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, tj. brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę utrzymuje tutaj ułożenie, aby podjazd mógł być trwały i aby pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Należy unikać pozostawiania obszernych przestrzeni między nimi, dlatego powinno się rozmieścić je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary zalać piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio rozmieszczony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Ponadto zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą możemy osiągnąć ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie łatwo da się dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność i odporność na niszczenie i warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie konserwacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.