Jakie są obowiązki księgowej?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki bez zaświadczeń
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik -sprawy rodzinne
2 września, 2020

Księgowość przynajmniej niektórym osobom kojarzy się z czasochłonnym wypełnianiem opasłych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz tajemniczymi wyliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Bez wątpienia ów charakterystyczny obrazek pasuje raczej do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji realistycznej. W praktyce księgowa ma dostęp do fachowych programów komputerowych, ręcznie w sumie nie sporządza żadnych formularzy i bynajmniej nie zarabia mało (szczególnie jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym resortem w każdej placówce, nawet wówczas, gdy jest dokonywana na odległość i w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym biurze. Do jej naczelnych funkcji można zaliczyć: sporządzanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie informacji, zapisywanie danych do systemu rachunkowego, liczenie zobowiązań głównie dla różnorodnych instytucji, przykładowo GUS.

Każda księgowa ma możliwość razem z nabywaniem doświadczenia zabiegać o lepszą posadę w firmie. Bez cienia wątpliwości najatrakcyjniejszą posadą jest posada głównej księgowej, która nadzoruje przepływ środków finansowych w firmie. Poza tym zajmuje się rzeczami oficjalnymi, steruje podwładnymi i ma zawsze na oku rozwój własnego oddziału.

Każda księgowa ma możliwość również założyć swoją działalność gospodarczą, a więc utrzymywać indywidualne biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Klientów. Tutaj aczkolwiek potrzebna jest zgoda Ministra Finansów – trzeba poświadczyć wiedzę i umiejętności w zawodzie i zdać egzamin (w krótkim czasie po zrealizowaniu konkretnych studiów). Ażeby pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Wykonywanie księgowości wcale nie jest takie proste. Należy koniecznie rozumieć określone paragrafy, łącznie z takimi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi obligatoryjnie mieć w takiej sytuacji rozległą wiedzę, ponieważ to ona odpowiada za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W przedstawionym przypadku pożądane jest skończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalizacje na wybranych uniwersytetach mogą się nieco od siebie różnić). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tutaj o zaprezentowanie stopnia magistra, lecz o konkretną wiedzę. Natomiast takiej w sumie nie możemy nabyć na pozostałych profilach. Co za tym idzie księgowa musi nabyć certyfikat księgowego, jeżeli ma zamiar, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają szansę zabiegać osoby posiadające doświadczenie w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności nabytych, musi mieć także kompetencje „naturalne”, przykładowo dokładność i wytrwałość w pełnieniu jakichkolwiek zobowiązań. Mały mankament w rachunkach niekiedy może mieć zgubne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore firmy (w jakich stykamy się z dużym ruchem pieniędzy), ale także mniejsze oraz Klienci indywidualni. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z działu opracowywania księgi dochodów i rozchodów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, opracowywania deklaracji podatkowych, a także projektowania podsumowań, przykładowo dla GUS. Warto wspomnieć, że zadaniem osoby pracującej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i ćwiczenie zdolności. Innymi słowy, stopnia magistra jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania rzeczonego zawodu, natomiast długie praktyki tym, czym mamy szansę pozyskać wielu Kontrahentów.

Ostatnio niezmiernie popularna stała się „rachunkowość online” czy oferta „mobilnego biura rachunkowego”. Dzięki temu Interesanci w sumie nie muszą wychodzić z domu bądź placówki, by ich kwestie zostały dobrze załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w uprzednio omówionym miejscu i pobiera wszelakie formularze do rozliczeń. Może też pozostać w firmie, dla której pracuje i tam na miejscu zająć się daną sprawą.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest dobrym wyjściem głównie dla księgowych, które od paru lat funkcjonują w tej specjalizacji i nie pragną obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Założenie biura rachunkowego jest połączone jednak z kilkoma wymogami, przykładowo dużymi nakładami budżetowymi. Koszt utworzenia niezależnego biura rachunkowego zależy przeważnie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W centrum metropolii wypożyczenie lokum na biuro będzie sporo kosztowniejsze niżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, że większość dokumentów można spokojnie załatwić drogą internetową. Więc mobilne biuro księgowe jest faktycznie świetnym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli zaledwie zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do założenia biura księgowego wskazane są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie można narzucać Kontrahentom przypadkowym cen, przykładowo takich, jakie zaobserwujemy w taryfikatorach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura i zakresem obsługi. Wykonywanie pełnej rachunkowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zwykle przeprowadza się podział na liczbę rachunków.

Jeśli pragniesz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w odsyłacz tu

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.