Optymalizacja stron na WordPress

Sklep internetowy stworzony przez WordPress
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Elektroniczna e-księgowość
21 września, 2020

WordPress daje sporo opcji pod względem tworzenia stron internetowych, ich projektowania oraz prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa budowane są strony, jakie da się bez przeszkód rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. Aby optymalizacja witryny WWW na WordPressie miała sens, warto sięgnąć po różne narzędzia i wtyczki zaprojektowane do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem niezwykle przydatnym do optymalizacji stron internetowych jest przygotowany przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie głównie określa czas, którego wymaga przeglądarka, żeby wyświetlić stronę . Na bazie danych Google ocenia witrynę w skali od 0 do 100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie podnosi pozycji, tak mała ocena punktowa może wpłynąć na jej obniżenie. To co najważniejsze w funkcjonowaniu tego narzędzia, to pełna analiza elementów, jakie wpływają na taki albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, które elementy potrzebują naprawy. Dla przykładu należy zmniejszać rozmiary grafik, eliminować elementy blokujące renderowanie, usuwać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Szczególnie rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, dostępne bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje podobnie do Page Speed Insight, ale jest znacznie bardziej funkcjonalne, z uwagi na podział na 5 kategorii. Pierwszą jest wydajność witryny. Ocenia witrynę internetową z uwagi na jej działanie. Analizuje m.in. czas wyświetlenia witryny, odnajduje nieużywane kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy konieczne do naprawy, żeby zwiększyć wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym obszarze ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są np. opisy alternatywne, przystępność języka lub poprawna struktura.

Kolejny parametr – best practices – ocenia opcje witryny internetowej pod względem zachowań użytkowników. Dla przykładu ocenia możliwość wklejania haseł, kwestie techniczne jak właściwe rozmiary wyświetlanych grafik albo właściwe użycie kodów HTML. Google Lighthouse analizuje witrynę internetową także pod kierunkiem wskaźników SEO. Weryfikuje na przykład wykorzystanie opisów meta czy atrybutu alt dodawanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli Progressive Web App (PWA) ma za zadanie badać, czy strona posiada funkcję aplikacji offline oraz czy poprawnie działa w wersji mobilnej. Tak dokładny audyt wskazuje wszystkie niedociągnięcia, jakie powinno się zmienić dla jak najlepszej optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w przeciwieństwie do Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najistotniejszej ocenie podlega czas wyświetlenia strony oraz sposób pokazania jej na komórkach. Test My Site tworzy szczegółowy raport pokazujący elementy, które należy naprawić. Dla przykładu wskazuje zasoby utrudniające renderowanie, sprawność JavaScript, a także podpowiada usunięcie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja wskazuje również ulepszenia, jakie pomogą dopasować stronę do potrzeb użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google wskazuje również usprawnienia związane z takimi działaniami, jak szybka metoda logowania, rejestracji oraz płatności. Google gwarantuje spory zakres narzędzi pokazujących najważniejsze usprawnienia korzytnie oddziałujące na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki do optymalizacji stron na WordPressie

Obok narzędzi oferowanych przez Google do optymalizacji stron internetowych na Wordpresie da się wykorzystać również stworzone w tym celu wtyczki. Logując się do WordPressa otrzymuje się nieograniczony dostęp do bezpłatnych oraz płatnych wtyczek, jakie zawierają sporo funkcjonalnych dodatków, wzbogacających witryny WWW. Wtyczki związane z optymalizacją mają za zadanie dodawanie funkcji, jakie oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja od strony kodów CSS oraz HTML. Poprzez tę wtyczkę usuwane są zbędne znaki HTML. Dzięki niej możliwa jest również optymalizacja czcionek i obrazów. Co więcej wtyczka Autoptimize przekłada skrypty do stopki, a to minimalizuje czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, która analizuje strony, podstrony, wpisy itp. pod względem poprawności elementów SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta opisów lub parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest zmiana tych elementów, a dodatkowo wtyczka wskazuje dobrze zrealizowane elementy oraz te, jakie należy zmienić w treści, żeby zdobyć jak najlepsze efekty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania witryny. Za sprawą generowanych reguł poprawia wydajność witryny dzięki czemu wyświetla się ona zdecydowanie szybciej. Kieruje budowaniem pamięci podręcznej (cache), jej usuwaniem oraz na kompresję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zachowuje pliki statyczne w czasie pierwszego wyświetlenia strony, a przy kolejnych wejściach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Pozycjonowanie stron

Komentarze są wyłączone.