Chirurgia szczękowa

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają złożone przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji przewlekłych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów , redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg stomatolog, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem jedynie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Zniekształcenie twarzoczaszki może także nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową lub rosną w środku kości. Wynikiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypchać sąsiednie zęby w inne, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel występuje w trudno dostępnym położeniu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości twarzy

Złamania są możliwe na skutek wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W poważnych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zazwyczaj umiejscawiane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, z uwagi na możliwość nadawania im właściwego kształtu, do złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Likwiduje się przeważnie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie patologiczny część korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po zlikwidowaniu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, osłania przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, na etapie rozwoju miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Ubytki w zębach powstają z wielu przyczyn. Najczęściej jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość wypełnienia braków , wszczepiając implanty zębów. Taki zabieg ma dużo zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, by poprawić estetykę twarzy. Wykonywane są także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu zlikwidowanie wszystkich zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale również lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w miejscach, które mają zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Komentarze są wyłączone.