Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który niedelikatnie wpychał grube palce do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi takich doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest istotne, trzeba starannie wybrać specjalistę, który nie zestresuje, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Wizyty adaptacyjne

Specjaliści uważają, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością może być powodem stresu dla naszej pociechy. Jeśli więc planujesz zapisać swoje dziecko do lekarza, zdecyduj się na tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi dedykowane dzieciom. Wiele gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się malucha z gabinetem dentystycznym. Kluczową sprawą jest dobra zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg stomatologiczny na zabawkowych fantomach. Niesamowicie ważny jest też udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami przebadać zęby, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa strach rodziców, dlatego bardzo istotna jest też swobodna rozmowa z dentystą i tłumaczenie dziecku podstawowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Przyjazne fotele o kształcie zwierzątek, zabawki,klocki  w poczekalni, telewizor z bajkami rozpraszające uwagę malucha, pastelowe kolory, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko nieistotne szczegóły, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Bajkowo udekorowany gabinet stomatologiczny sprawia, że malec czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dlań nowe. Dlatego nie wpada w panikę i łatwiej odwrócić jego uwagę i wykonać potrzebne zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla dzieci

Znamy takie osoby, które twierdzą, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Zaniedbane mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie zębów mlecznych prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie kontrolować stan uzębienia malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, z dreszczem, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla dzieci ale także innowacyjnymi metodami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się spokojne wręcz nieco otumanione. Tutaj warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale także niepokojące uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to całkowicie bezpieczna, choć innowacyjna technika znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięki o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza malucha w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia strzykawek, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko doskonale wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić najmłodszych, potrafić z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie lekarz ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty dentysta powinien też wyjaśnić maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w buzi malca. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo opowie i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- w jaki sposób i ile razy dziennie je czyścić i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to całkowicie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Dentysta Grudziądz

Komentarze są wyłączone.