Radiologia w gabinecie dentystycznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacja do biura – Montaż Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Prześwietlenie RTG zębów u stomatologa

RTG u dentysty służy tak naprawdę właściwej diagnostyce dolegliwości. Dentyści zlecają rentgenowskie, aby mogli osiągnąć konieczne informacje dotyczące umiejscowienia oraz zdrowia zębów w szczęce. Zwykle pozwala to na przybliżenie problemów, niewidocznych, w czasie zwyczajnego przeglądu kontrolnego.

Radiologia u dentysty to nic innego jak RTG zębów. Zwykle te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Zaletą tego zdjęcia jest to, że dokładnie ukazuje pojedyncze zęby, a to umożliwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem rentgen zębów zewnątrzustne odsłania komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne ukazuje rozmieszczenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie przybliża obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u stomatologa wykonuje się dla różnych dziedzin dentystyce. Z reguły, specjalistycznego wykorzystania RTG, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian przy kościach – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – albo zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie włączają się też jako bazowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają uprzedniego odczytania ułożenia zębów. Za pomocą tego dentysta ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak wielką dziurę wynikającą z utraty zębów lub zęba, należy wypełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz doznał urazu szczęki lub zębów, stomatolog także kieruje go na wykonanie radiologicznych badań. RTG zębów unaocznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeśli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a ponadto jest koniecznym elementem diagnostyki raka.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie zdjęć RTG po ukończeniu leczenia, aby ocenić jego skuteczność.

Na czym polega RTG zębów w gabinecie dentystycznym?

Współcześnie w wielu gabinetach stomatologicznych przeprowadza się zdjęcia radiologiczne na miejscu od ręki w czasie wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, dlatego że nie mają potrzeby zapisania się na kolejną wizytę, ani specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie sprawia bólu oraz nie wymusza od pacjenta jakichkolwiek przygotowań. Można po prostu zjeść śniadanie, pić oraz przyjąć swoje leki.

Obowiązującym przygotowaniem przed badaniem rentgenowskim zębów jest usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów z okolicy szyi i twarzy. Tak więc na RTG u stomatologa lepiej przyjść bez biżuterii i spinek, a moment przed badaniem należy zdjąć protezy, okulary oraz słuchowy aparat.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa trwa raptem kilka sekund, tym bardziej, że przy rozwoju technologii, zazwyczaj jest to już RTG cyfrowe. Warto dodać, że stomatolog, robiący RTG przedstawia pacjentowi szczegóły oraz informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego zabiegu.

Prześwietlenia rentgenowskie wywołują niepokój, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, wpływa na organizm, natomiast nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie wykonywania zdjęcia RTG zębów u stomatologa, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało przyswaja bardzo małą dawkę, a ponadto każdy pacjent ubiera ochronny fartuch. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG bardzo często, maksymalne raz na pół roku, dlatego trzeba pamiętać, kiedy wykonywało się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich powinny omijać kobiety w ciąży, bez różnicy, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego lekarza. Jeśli to nie jest niezbędne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Zalety cyfrowego RTG w stomatologii.

Ze względu na to, że RTG zębów da się wykonać w gabinecie dentystycznym w formie cyfrowej, warto znaleźć plusy takiego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika rentgena miała klisza, która zazwyczaj wymagała znaczną ilość miejsca oraz mogła bez trudu ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej nie ma takich problemów, dlatego że pliki można zachować w komputerze. To szczególna zaleta, ponieważ pozwala ona na przekazywanie obrazu zdjęcia radiologicznego w wybrane miejsce, bez konieczności wożenia pełnej dokumentacji radiologicznej. Stomatolog może je obejrzeć oraz swobodnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest znacznie trwalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto dodać, że technika radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z gromadzenia odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle precyzyjne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.