Projektowanie ogrodów

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Inwentaryzacja budynku i przyłączy
9 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
16 sierpnia, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez obecność wspaniałych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i rozpocząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani za mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Należy zebrać wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta oraz czy powinien być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, jak połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Warto pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich zbytnio oraz, aby przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże właściwie dopasować je do wizji klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.