Instalacje automatycznego nawadniania ogrodów

Fryzjer – na co zwracać uwagę
10 lutego, 2020
Nowoczesne metody izolacji termicznych
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Gdy ważne jest dla nas to, aby ogród wspaniale się prezentował, najważniejszym elementem, który utrzyma go w dobrym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety zwyczajne sposoby nawadniania nie dość, że zabierają czas i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio przyjmuje się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu wśród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też stworzono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania roślin, ale też mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwykłej konewki pobiera niezwykle dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w maleńkim ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To o wiele bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom można podłączyć wąż pod kran, co bardzo upraszcza dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do podlewania ręcznego możemy przyłączyć pistolet, który pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie wody bez potrzeby zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż i które też ułatwiają nawodnienie ogrodu i znacznie ograniczają wkład pracy.

Jeśli zależy nam na zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najmniejszych jest specjalny elektroniczny sterownik zakładany na kran, który umożliwia automatycznie włączanie momentu podlewania. Wadą tego rowiązania są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie większego systemu nawadniania nada się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania potrzebuje przyszykowania w postaci rozplanowania i instalacji całego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod powierzchnią. Niezbędne jest zainstalowanie programatora, systemów doprowadzających wodę, podłączonych do instalacji wodnej w formie zaworów, a także zraszaczy, jakie będą odpowiadały do rozprowadzenia wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać zainstalowany przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pośród ogrodowych zraszaczy znajdziemy parę różnych rodzajów, jakie można zastosować do nawodnienia ogrodu. Nadają się one wspaniale jako element systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne ze względu na to, że ich kluczową zaletą jest równe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich bazową zaletą uznajemy to, że po wykonaniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią ziemi. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – głównie sprawdzają się, z uwagi na to, że ich działanie może być wyregulowane w obrębie 360o. Świetnie zdadzą egzamin w nawodnieniu trawników i mają sporo funkcji i są lepsze jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Szczególnie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym czasie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą wytwarzaniu maleńkiej mgiełki, dlatego okażą się najlepsze w przypadku roślin, jakie nie wymagają na raz dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Przeważnie wykorzystywane są przy podlewaniu korzeni roślin. Dlatego też będą doskonałe do nawadniania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Zaletą tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo to system wyjątkowo ekonomiczny, z uwagi na zminimalizowanie użycia wody. Linie kroplujące wykonuje się z przewodów z kroplówkami, jakie sączą wodę. Kroplowniki wydajnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania małych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze głównie w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.