Projektowanie ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i porządnego przygotowania. Nim ogród będzie pięknym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie pięknych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o fundamenty i rozpocząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym powstanie ogród. Trzeba zebrać wszystkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice i co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta i czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga również troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, jak złączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także dróg, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Należy pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zalewała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do pomysłu klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.