Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

adwokat toruń kancelaria adwokacka kancelaria toruń
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
3 kwietnia, 2017
Płaski brzuch odchudzanie toruń modelowanie ciała zabiegi
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
6 kwietnia, 2017
Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Jak dostać alimenty na dziecko?

Powinnością wszystkich rodziców jest utrzymanie dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat, zaś w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych przymus taki nie upływa w sumie nigdy. Do czasu, gdy dziecko nie jest w stanie zapewnić sobie normalnego bytu, czyli zagwarantować sobie wszelakich potrzebnych środków do życia, to rzeczywiście rodzice obowiązkowo muszą wypełniać tenże obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, kiedy kapitał dziecka jest spory i może mu wszystko zapewnić, wtedy rodzice nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niemożność dziecka do niezależnego zarabiania na siebie jest decydującym powodem przyznawania przez sąd alimentów.

Oczywiście na samym wstępie rzecz wygląda w taki sposób, że któreś spośród rodziców wędruje do którejkolwiek spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz pyta o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód i o zastępowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero w dalszej kolejności na wybranego z byłych małżonków są nakładane alimenty.

Zobowiązanie alimentacyjne następuje od czasu urodzenia dziecka aż do czasu, kiedy będzie ono miało możliwość egzystować samodzielnie. Usamodzielnienie się bynajmniej nie jest równorzędne ze skończeniem 18 lat i dostaniem dowodu osobistego. W rzeczywistości żaden regulamin nie podaje jaki jest pułap wiekowy, gdyż każdy przypadek musi koniecznie być omówiony indywidualnie. Modelową sytuacją oczywiście jest przyjście ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niespłacania alimentów, ponieważ był on pewny, iż skończenie przez syna 18 lat jest jednoznaczne z zarzuceniem ich pokrywania. W czasie dyskusji staje się widoczne jednak, że dziecko uczęszcza do szkoły policealnej czy posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz nigdy nie będzie mogło się usamodzielnić na skutek nieuleczalnej choroby, przykładowo z powodu porażenia dziecięcego.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Jest kilka przypadków, jakie wcale nie uwalniają rodziców z obowiązku uiszczania alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (bądź zamążpójście) z równorzędną niemożnością autonomicznego zarabiania na życie. Niewątpliwie na starcie współmałżonkowie razem współdziałają we wszelkich bytowych kwestiach, stąd jeśli któreś z nich zarabia bardzo dużo i może partnera utrzymać, w takiej sytuacji rodzice nie powinni już sponsorować dziecka. Jeśli jednak stykamy się z sytuacją odwrotną – współmałżonek ogólnie rzecz ujmując nie może dać materialnego wsparcia obojgu – wtedy rodzice muszą koniecznie pomóc. Często sprawa jest jednakże tak zawiła, że rada rzetelnej kancelarii jest praktycznie nieunikniona.

Alimenty muszą płacić rodzice na własne niewidome dziecko, jakie absolutnie nie jest w stanie indywidualnie zabezpieczyć sobie środków do życia. Ma niepełnosprawność I, II lub III stopnia lub całkowitą niezdolność do pracy. I w ogóle nie ma tu znaczenia motyw takiego stanu rzeczy, np. kiedy dziecko nadużywa alkoholu czy przyjmuje narkotyki. Innymi słowy, dziecko z trwałą dysfunkcją ruchową albo umysłową muszą utrzymywać matka i ojciec. Czasami do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy nie chcą kalekiego dziecka utrzymywać oraz działają w taki sposób – niewątpliwie ironicznie – ażeby nie spłacać alimentów i uwolnić się od „ciężaru”.

Osiemnastoletnie dziecko może otrzymywać alimenty też wówczas, gdy ukończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie pracuje i mówiąc w skrócie nie może znaleźć zatrudnienia. Jeżeli planuje pozyskać alimenty od swoich rodziców, musi bezwzględnie ujawnić, iż jego sytuacja życiowa jest dramatyczna, przykładowo żyje w ubóstwie.

Alimenty na sto procent dostanie każde dziecko, które kontynuuje naukę, m in. w szkole ponadgimnazjalnej czy na uczelni wyższej. Tak naprawdę, póki dziecko kontynuuje naukę, oboje rodzice są zobligowani do tego, aby płacić alimenty. Ustanie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – kiedy córka, mimo iż studiuje – potrafi samo się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Oboje rodzice wcale nie powinni regulować alimentów wtedy, gdy dziecko ma takie dochody, że może uregulować sumaryczne koszty utrzymania, przykładowo spłacić mieszkanie, pożywienie, media i pozostałe potrzebne do właściwego bytowania rzeczy. Dochodem w zasadzie nie musi być w takim przypadku jedynie zatrudnienie na cały etat, lecz też renta socjalna, stypendia otrzymywane na uniwersytecie bądź przychody uzyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Często w efekcie antagonizmów z rodzicami dochodzi do rozprawy w sądzie. Syn angażuje jednego z adwokatów z Torunia i walczy z rodzicami, gdyż ma pracę zarobkową w wymiarze 1/4 etatu oraz nie ma zasadniczo środków do prawidłowego funkcjonowania.

Zobowiązanie alimentacyjne kończy się w niektórych okolicznościach przed osiągnięciem przez dziecko dojrzałości, jednakże nadmienione sytuacje są wyjątkowo rzadkie. Młody człowiek musi obowiązkowo ukończyć naukę i uzyskać zawód, za pomocą którego będzie w stanie zapewnić środki do życia mówiąc w skrócie nie tylko sobie, ale także własnej rodzinie.

Warto pamiętać

Wielkość alimentów zależy od kilku istotnych czynników: umotywowanych oczekiwań dziecka, perspektyw zarobkowych rodziców, zdolności materialnych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę osobiste poczynania rodzica w sprawie zapewnienia bytu dziecku.

Jeśli zafascynował Cię niniejszy artykuł, zamierzasz wiedzieć dużo więcej o poradach prawnych i pozostałych usługach udzielanych przez pełnomocników wejdź w odsyłacz obok – Kancelaria Toruń – a może odnajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.