Dekoracje ślubne – papierowe zaproszenia, biżuteria i menu

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń
Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!
28 marca, 2017
Nowoczesna depilacja epilacja laserowa toruń depilacja łydek
Nowoczesna kobieta – nowoczesna depilacja laserowa
2 kwietnia, 2017
dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości

dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości

Od kiedy istnieją wycinanki z papieru?

Czym są wycinanki z papieru? Przecież zna je naturalnie każdy z nas! Częstokroć cięcie wielorakich układów z kolorowego papieru, czasopism bądź tektury opisuje się jako „umiejętność marnowania papieru”. W skrócie wycinanka rodzi się z wycięcia większej ilości kolorowego papieru w taki sposób, by reszta pozostała w jednym kawałku. Nie tylko dzieci w zerówce kochają przesiadywać przy stoliku i stwarzać wielorakie wzory, zaś w dalszej kolejności doklejać je na ściany lub wieszać w pokoju. Czy na ślubie wycinanki mogą być zachwycającym dodatkiem? Czy mają szansę pełnić rolę niebanalnej, atrakcyjnej dla oka ozdoby? Niewątpliwie mogą, ale powinny być zrobione niezwykle precyzyjnie. Należy używać jedynie niezmiernie ostrych narzędzi, np. nożyc albo skalpeli. W odległych czasach posiłkowano się nożycami do ścinania owiec, bo były niezwykle ostre.

Historia barwnych wycinanek, z których obecnie tworzy się przecudowne dekoracje ślubne, były niesamowicie popularne w Chinach (bo to naturalnie tam wynaleziono papier). Z pięknych, krzykliwych wycinanek konstruowano ozdoby do włosów dla kobiet z dynastii Tang. Z kolei na chińskich prowincjach, gdy kończyły się urodzaje, kobiety zasiadały łącznie do stolika oraz robiły wówczas wyszukane wycinanki papierowe. Każda młoda dziewczyna musiała obowiązkowo wyuczyć się wielu metod odcinania wzorków, ponieważ przed ślubem były badane jej predyspozycje. Meksyk był innym państwem, w jakim barwne wycinanki cieszyły się dużą renomą. Wycinano rozmaite desenie z bibuły i w następnej kolejności wieszano je na sznurkach przy drodze. Regularnie przeprowadzano to z okazji ślubu, chrzcin czy innych świąt kościelnych. Przystrojone miasto musiało wtedy prezentować się nieziemsko!

W Polsce wycinanki są widoczne w sztuce narodowej, użytkowej oraz modzie. Coraz częściej młodzi ludzie stawiają się na samodzielnie wykonywane zaproszenia dla gości, dekoracje w Kościele, znakowanie ślubnych stołów i inne dekoracje weselne. Wycinanki na kilkudziesięciu ślubach nie są wyłącznie niewiele znaczącym tłem, lecz nierzadko stanowią nadrzędny motyw. Przykładowo w czasie Wielkanocy przewodzą papierowe wycinanki z ornamentami kwiatowymi i zwierzęcymi.

Jak zadbać o wyjątkowy design, czyli papierowe dekoracje ślubne

Istnieje wiele technik robienia wycinanek z papieru, jednak do najbardziej popularnych należą te projektowane manualnie oraz laserowo. Pierwsze są niesamowicie drogie, gdyż każda osobna wycinanka jest przygotowywana na jednostkowe zamówienie. Bardzo dużo czasu trwa przygotowanie prototypu, a następnie stworzenie kilkunastu egzemplarzy. Wycinanki zrobione za pomocą lasera są dużo tańsze, lecz krótko mówiąc nie mają – jak to się najczęściej podkreśla – „tego czegoś”. Na ślub na sto procent trzeba wybrać kosztowniejszą wersję, jeżeli zależy nam na dokończeniu każdego detalu.

Godnym uwagi konceptem są karteczki z życzeniami. Sprawdzą się nie tylko w przypadku ślubu, lecz też na inne okoliczności, np. narodziny potomka, Dzień Dziadka, rocznicę ślubu lub pożegnanie. Na takiej kartce możemy umieścić samodzielnie stworzony wiersz oraz podpisy członków rodziny. Kobiety, które są faktycznie odważne, powinny wytworzyć biżuterię z kolorowego papieru, przykładowo broszkę. Szczególnie, iż klasycznie każda panna młoda ma ubrane drogocenne błyskotki. Absolutnie nie chodzi tutaj o skąpstwo, ale o zaabsorbowanie wszystkich zaproszonych osób w unikalny sposób. Stworzenie wymienionych dekoracji ślubnych można wyznaczyć osobie, która zajmuje się tym na co dzień.

Kilka innych pomysłów na dekoracje weselne

Ślub jest unikalnym doświadczeniem, dlatego dekoracje ślubne powinny być znakomicie dopasowane do kanonu, w którym będzie się ono odbywało. Od jakiegoś czasu dużo osób przygotowuje wesele w formacie „fabrycznym” lub boho. Styl industrialny opiera się na zagospodarowaniu „segmentów przemysłowych”, a niejednokrotnie samo przyjęcie ma miejsce w wypożyczonym spichlerzu bądź starszej manufakturze. Za to drugi jest trendem „wolnym”, w jakim przeważają motywy roślinne i iluzoryczny chaos. Eleganckie imprezy, na jakich zaproszeni goście ubrani są w wyszukane garnitury i suknie, pomału odchodzą w niepamięć. Dzisiaj dominują prawdziwe żonkile we włosach, lampiony brokatowe powieszone w wielu miejscach na sali, ciasteczka weselne opracowane w stylu renesansowym i ubrania dla gości rodem z festynów kostiumowych. Wszystko w gruncie rzeczy jest uzależnione od naszej inwencji oraz… wprawnego realizatora wesel. Dekoracje weselne powinny oczarowywać, ale krótko mówiąc nie taki, który całkowicie „zamaskuje” parę młodą. Przed tak oczekiwanym dniem trzeba dogłębnie rozpatrzyć, czy wszystkie detale są dopracowane. Wymyślenia motywów zdobniczych nie można odkładać do ostatniej chwili.

Jeśli jesteś zaintrygowana konstruowaniem oryginalnych ozdób albo chcesz wynająć dekoratora na swój ślub, kliknij w odsyłacz z boku – Dekoracje weselne Toruń – a z całą pewnością odszukasz wszelakie przydatne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.