Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać ?

Decydując się na wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o dobre przygotowanie. Szczególnie kiedy jedziemy w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu zachowują chłód lub ciepło kawy, herbaty lub innego napoju. Jakie termosy są uważane za najlepsze i dlaczego? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas kryterium jest czas zachowywania zimna lub ciepła, choć równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej zananych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos trzeba spojrzeć na parę istotnych kryteriów, które świadczą o tym, czy dany produkt spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj wygoda, budowa i tworzywa, z których termos turystyczny jest wykonany. Im silniej zależy nam na jakości, tym lepiej nabyć termosu przygotowanego z najlepszej jakości surowców, które nie zawierają szkodliwych substancji i korzystnie oddziałują na dobre działanie turystycznego termosu.

Powinno się też zastanowić nad tym, żeby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której mamy przekonanie, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z rąk także w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dostosować obszerność danego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki lepiej kupić pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc ocenić, jaki turystyczny termos wybrać jest długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie znaczący jest nie tylko czas zatrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który utrzyma przez długi czas tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby termos stał się najlepszy, musi mieć właściwy korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zazwyczaj korki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

W sklepach mają wiele turystycznych termosów, jednak najbardziej znane i renomowane należą do 3 firm, od lat tworzących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (te słabiej spisują się podczas długich wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielu wielbicieli wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich termosy?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są mocno wytrzymałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Inną równie popularną i szczególnie zalecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z jakościowych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka gama termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości zachowywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce da się myć jedynie korek, chociaż nie dotyczy to wszystkich modeli. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może niszcząco wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

Termos na prezent

Komentarze są wyłączone.