Turystyczny termos – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Beyond – najlepsza lampa do wybielania zębów
21 września, 2020
Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Decydując się na wycieczkę trzeba zadbać o dobre przyszykowanie. Szczególnie jeśli wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, trzeba nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin zachowują ciepło lub chłód kawy, herbaty albo innego napoju. Które termosy są oceniane jako najlepsze oraz dlaczego? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas kryterium jest czas zachowywania temperatury, choć równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród szczególnie popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczególnych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, budowa oraz surowce, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im silniej zależy nam na trwałości, tym lepiej nabyć termosu przygotowanego z najlepszej jakości materiałów, jakie nie mają szkodliwych substancji oraz korzystnie oddziałują na dobre działanie turystycznego termosu.

Powinno się także zastanowić nad tym, by termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, dzięki której uzyskamy przekonanie, że termos turystyczny nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie planujemy wycieczki, powinniśmy dostosować obszerność wybranego termosu. Przeważnie termosy turystyczne można kupić w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wycieczka tym mniejszy termos się nada. Na obszerne wycieczki warto zaopatrzyć się w pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc zdecydować, jaki turystyczny termos wybrać jest długość utrzymywania ciepła lub chłodu. W tym przypadku ważny jest nie tylko czas zatrzymania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Nie ma termosu, który zatrznyma przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. By jednak termos był najlepszy, musi posiadać szczelny korek. To od niego zależy trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie popularne termosy turystyczne

Na rynku da się wybrać bardzo sporo termosów turystycznych, jednak szczególnie znane oraz renomowane pochodzą od 3 producentów, od lat sprzedających zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (te słabiej spisują się w czasie długich wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez pasjonatów podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Produkowane od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są całkiem trwałe oraz od lat sprawdzały się w dalekich wyprawach. Według producenta są tak doskonałe, że mogą służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy firmy Thermos

Drugą równie popularną oraz często zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry zachowywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, by przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się czyścić zaledwie korek, chociaż nie tyczy się to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.