Protezy zębów Bydgoszcz

Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Kupujemy wygodny materac do łóżka
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na tarasie
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest konieczne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Brak nawet jednego zęba może spowodować m. in. widoczne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd zewnętrzny czyli m.in. zmarszczki mimiczne, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co zaczynają się przemieszczać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinno się dbać o to, by zawsze uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u dentysty.

Jaki jest najlepszy sposób uzupełniania ubytków?

  1. O protezach: wady i zalety

Dzisiejsza stomatologia jest na wysokim poziomie rozwoju. Dzisiejsze protezy ruchome bardzo różnią się od tych dawniejszych pod względem dopasowania jak i jakości wykonania. Do najważniejszych zalet protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Osoby, których wybór padł na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych produktów oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Warto także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Niezbędnym jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać raz na pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

Ceny wahają się. Cena zależy od tego, z jakiego tworzywa ma być wykonana nasza sztuczna szczęka. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Warto wspomnieć, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalistyczne środki utrzymujące protezę w czystości, szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy specjalny klej. Kiedy głębiej przemyślimy sprawę cen utrzymania protezy, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Być może dlatego pacjenci coraz częściej wolą inwestować w implanty.

  1. Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?

Czym jest implant zębowy? To nowoczesny sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieskomplikowany i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas zabiegu pacjent nie jest usypiany- stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci są zadowoleni. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Istotnym zagadnieniem jest także mała szkodliwość stosowania implantów względem innych zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. W przypadku implantów zagrożenie podobnymi dolegliwościami jest znikome. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Dzięki temu organizm bardzo łatwo przyswaja wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Które implanty wybrać?

Jak wspominaliśmy wyżej, implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Koszty implantów zębowych są dużo wyższe: cena za jeden implant to od ok. 2,5-3 tys. Wysoki koszt często skłania pacjentów do wyboru protez ruchomych.

Protezy czy implanty- za i przeciw

Dla większości pacjentów najczęściej najważniejsza jest cena. Najtańsze są protezy ruchome. Niestety generują one dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem.. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

Protetyka Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.