Izolacje pianą

Serwisowanie klimatyzatora w biurze i w domu
11 lutego, 2021
Implanty – Klinika stomatologiczna Toruń
12 lutego, 2021

Ocieplanie budynku pianką PUR

Ocieplanie budynku stanowi jeden z kluczowych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę w trakcie prac budowlanych. Właściwa termoizolacja to komfortowe warunki wewnątrz pokoi. W zimie, zapewnia ona kontrolę nad dogrzaniem wnętrza, co korzystnie wpływa na ograniczenie stosowania dodatkowych źródeł ogrzewania. Co więcej przeciwdziała rozwojowi pleśni i występowania wilgoci. W lecie termoizolacja nie dopuści do przesadnego nagrzania się pomieszczeń. Dzięki temu powstrzymamy się od nabycia klimatyzacji lub ograniczymy konieczność korzystania z niej, co znacznie ograniczy koszty. Jednym ze skutecznych środków ocieplania budynków jest pianka PUR (poliuretanowa). Wymienia się wiele jej zalet, dzięki którym doskonale sprawdza się w swojej roli.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Pianka PUR jest jednym z najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych, jakie można użyć do ocieplania domów albo budynków. Jeszcze nie tak dawno częściej była aplikowana na znacznych powierzchniach na przykład w chłodniach, ale jej niebywałe cechy sprawiają, że z co raz lepszym powodzeniem stosuje się ją w mniejszych budynkach, np. jednorodzinnych domach. Pianka PUR wyróżnia się wśród pozostałych materiałów termoizolacyjnych tym, że nakłada się ją specjalnym agregatem poprzez natrysk. Nie trzeba jej przycinać, tak jak pozostałych materiałów i znacznie łatwiej dotrzeć nią do zakamarków w załamaniach konstrukcji oraz krzyżujących się elementach. Nałożona na powierzchnię zwiększa swoją objętość i w ten sposób dostosowuje się do kształtu powierzchni.

Rodzaje pianki PUR

Pianka PUR dzieli się na dwa typy: piankę otwartokomórkową i piankę zamkniętokomórkową (sztywną). Piankę otwartokomórkową cechuje elastyczność i gąbczasta struktura. Wykazuje wysokiej jakości właściwości termoizolacji, ponadto ten materiał jest paroprzepuszczalny, z uwagi na co doskonale sprawdza do ocieplenia dachu. Otwartokomórkowa pianka jest trwałym izolatorem ciepła, ale nie chroni przed wodą, więc tej pianki PUR  nie należy używać w miejscu możliwości wystąpienia nadmiernej wilgoci. Za to w wilgotnym środowisku zda egzamin pianka zamkniętokomórkowa, charakteryzująca się wysoką ochroną przed wodą. Ten typ pianki PUR  ma niewielki współczynnik przewodzenia ciepła i jest mocną barierą chroniącą. Najczęściej stosuje się ją do ocieplenia podłóg, fundamentów i tarasów.

Wady i zalety ocieplania budynku pianką poliuretanową

Zalet wykorzystania pianki PUR do ocieplenia budynku jest wiele. Głównym atutem jest sposób nakładania pianki przez specjalny agregat. To pozwala nanieść ją w miejscach z ograniczoną dostępnością, a właściwie położona eliminuje powstawanie termicznych mostków. Co więcej pianka PUR jest lekka, elastyczna i łatwo się utwardza, a także nie wydziela  szkodliwych substancji ani pyłów. Co istotne ocieplenie budynku pianką poliuretanową zapewnia efekt na długie lata. Pianka jest odporna na wysokie i niskie temperatury. Pomimo upływu lat nie zmienia objętości i nie ubija się. Czas aplikacji pianki jest krótki w porównaniu z pozostałymi sposobami ocieplania budynków. Użycie jej zapewnia także izolację akustyczną.

Pianka PUR ma też parę minusów, choć znajdziemy ich znacznie mniej niż plusów. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest odporna na promienie UV, z tego względu należy dodatkowo ją zabezpieczyć. Pianka może mieć różne parametry i może być łatwopalna. Powinno się zwrócić na to uwagę podczas zakupu, ponieważ dostępne są pianki poliuretanowe wykonane z samogasnących składników, dzięki czemu zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. W przypadku tego typu ocieplania budynków najistotniejszym elementem pracy jest natrysk, z uwagi na to lepiej oddać to w ręce fachowców. Niedokładnie położona pianka nie zachowa swoich właściwości termoizolacyjnych.

Którą piankę poliuretanową kupić?

Tak samo pianka otwartokomórkowa jak i zamkniętokomórkowa spełniają rolę termoizolacji, ale ich wykorzystanie zazwyczaj zależy od umiejscowienia ocieplanych powierzchni. Pianka PUR otwartokomórkowa dzięki temu, że jest paroprzepuszczalna i lekka, bardziej spełni się przy ocieplaniu poddasza czy dachów i przy ocieplaniu wewnętrznych powierzchni. Pianka zamkniętokomórkowa jest lepsza do ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów i podłóg, ale należy mieć na uwadze, że jest sztywniejsza i przez to nieco bardziej podatna na zniszczenia.

Prawidłowy natrysk pianką poliuretanową

Choć to wydaje się proste natrysk pianki PUR wymaga sporego doświadczenia. Podczas nakładania pianki niezbędne są właściwe warunki takie jak np. właściwa temperatura i wilgoć powietrza. Pianka powinna być nałożona równomiernie, tak aby między kolejnymi warkoczami nie widać było pustych przestrzeni. Grubość warstw  pianki PUR także powinna być mniej więcej równa. Z uwagi na to, że pianka samodzielnie rośnie po zaaplikowaniu, dopuszczalne są niewielkie różnice, z tego powodu pianka nie jest doskonale gładka oraz równa. Dlatego tak ważne jest doświadczenie. Profesjonaliści prawidłowo oceniają sposób aplikacji pianki na powierzchni.

To sprawia, że mamy gwarancję tego, że pianka dobrze ociepli budynek i nie wystąpią mostki termiczne, które mogłyby zepsuć pożądany efekt. Pianka PUR jest jednym z najlepszych wśród materiałów stosowanych do ocieplenia budynków.

Izolacje pianą poliuretanową

Komentarze są wyłączone.