Co należy do zadań chirurga stomatologa?

Najem lub sprzedaż mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła
16 września, 2021

Stomatolog chirurg podejmuje się wielu odrębnych, zazwyczaj zawiłych zabiegów z zakresu stomatologii. Tyczy się to usuwania problemów szczęki, jamy ustnej, miękkich tkanek i twarzoczaszki. To są zabiegi z dziedziny naprawy wad zgryzu, eliminowania zapalnych stanów, eliminowania guzów czy torbieli, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg oprócz tego aplikuje implanty. Do zabiegów przeprowadzanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod stomatologczny implant, a także jego wszczepienie.

Ekstrakcja ósemek

O ile ósemki pojawiają się w jamie ustnej jako ostatnie, zwykle powodują dużo nieprzyjemności. Według chirurga szczękowego zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów się nie narusza. Niekiedy są jednak takie czynniki, które decydują o tym, że niezbędne jest usunięcie ósemki. W takiej sytuacji należy udać się do stomatologa chirurga szczękowego, który rozwiąże problem.

Zwykle proces wychodzenia ósemek jest utrudniony na przykład z uwagi na brak miejsca dla zębów. Ósemki, kiedy mają utrudnioną drogę wyrzynania, napierają na poboczne zęby. W ten sposób powodują często nieprzyjemny ból i przemieszczanie się innych zębów. Zbyt mała ilość miejsca dla wybranych zębów może oznaczać trudności w trakcie całkowitego otwierania ust. To dla pacjenta dyskomfort, którego należy się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego właściwe jest także wtedy, gdy ząb psuje próchnica. Ten problem może bez przeszkód atakować poboczne zęby, z uwagi na to należy usunąć jej źródło. Zdarza się również tak, że wokół zęba rozwija się zaawansowany stan zapalny dziąsła, przeważnie wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku usunięcie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego okazuje się ostateczną możliwością eliminacji problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w klinice stomatologicznej

Leczenie kanałowe jest bardzo precyzyjnym zabiegiem, a stomatolog endodonta, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, bywa tak, że trudno jest dojść do wszelkich rozwidleń kanału zębowego. W takim przypadku konieczna jest resekcja zęba. Polega to na dostaniu się do przeoczonej części kanału zębowego, gdzie znajduje się zakażenie.

Często resekcja zęba nieunikniona jest, gdy chirurg stomatolog nie może dotrzeć do zęba. Na przykład ze względu na budowę kanału. Zdarza się, że wokół zaatakowanej tkanki pojawia się ropień lub torbiel. W takim wypadku nie ma możliwości dojścia do zęba przez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg stomatolog chirurg nacina tkankę śluzówki, żeby dotrzeć do kości i dokładnie ocenić ząb i wyciąć zaatakowane przez chorobę fragmenty. Chirurg wykonuje resekcję zęba pod mikroskopem. To sprawia, że ten zabieg jest niezwykle dokładny i pozwala dentyście dotrzeć do wszystkich rozgałęzień kanału zębowego. W momencie, gdy kanał jest już odpowiednio oczyszczony wypełnia go dentystycznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant stomatologiczny

W wyniku utraty lub ekstrakcji zęba z czasem zaczyna się proces zaniku kości. Dochodzi do tego przez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Jeżeli odpowiednio szybko stomatolog chirurg szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Aby dało się wszczepić implant niebezpośrednio konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości za pomocą biomateriałów. Materiały pochodzą bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm białkom i leukocytom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a gojenie mija zdecydowanie szybciej. Jeśli materiał czerpany jest od pacjenta, przeważnie stomatolog chirurg bierze go z brody, bądź żuchwy. Zasadniczym przeznaczeniem takiego zabiegu jest pobudzenie aktywności komórek budujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg może bezpiecznie zająć się aplikacją implantu zębowego.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.