W jaki sposób pacjent powinien przyszykować się do wszczepienia implantów zębów

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak układa się współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Na czym polega leczenie zachowawcze u dentysty
30 grudnia, 2022
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Wszczepianie implantów stomatologicznych to bardzo złożony proces z tego względu konieczne są wstępne przygotowania. Ze strony pacjenta stomatolog oczekuje niezbyt wiele. Podstawowym wymaganiem wobec pacjenta jest opowiedzenie stomatologowi swoich oczekiwań i wymienienie historii chorób, jakie mogą stanowić przeciwwskazanie. Wielu pacjentów w tym momencie decyduje się na projektowanie uśmiechu, to znaczy elektroniczną technologię, która wskazuje pacjentowi efekt kompletnego procesu wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

W czasie przygotowania przeprowadzone będą niezbędne badania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to baza pracy, dlatego przed wszczepieniem implantów stomatologicznych niezbędne są szczegółowe badania morfologiczne. Ważny jest tu czas krzepliwości krwi, ilość glukozy i elektrolitów i OB. Potrzebne to do tego, żeby stomatolog mógł poprawnie ocenić, czy czas integracji po założeniu implantu przebiegnie poprawnie. Oprócz badań morfologicznych wymagane są także badania dotyczące ogólnego stanu zdrowia zębów i dziąseł. Dzięki nim będą zniwelowane zmiany próchnicze i choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed wszczepieniem implantów wymagane będzie dokładne wyleczenie chorób zębów, żeby środowisko w jamie ustnej , nie przeszkodziło w poprawnym złączeniu się implantu i kości. Co więcej niezbędnym etapem przygotowań do założenia implantów zębów będą badania RTG. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG lub obrazów tomografii komputerowej, stwierdza zdrowie kości, szczękowych zatok i przebiegu nerwów.

Po wykluczeniu przeciwwskazań oraz podstawowym przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie wykonanie wycisków. Dzięki nim lekarz dentysta dobiera średnicę, długość implantu zęba i formę protezy do odpowiednich warunków pacjenta. Taką metodą pacjent zyska idealnie dobraną dla niego odbudowę.

Kiedy używane są implanty zębowe?

Te same przygotowania do wszczepienia implantów zębów używa się niezależnie od powody utraty zębów. Potrzeba zastosowania implantów stomatologicznych może wyniknąć na skutek ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia zęba; utraty zębów ze względu na obecność niewyleczonych chorób przyzębia (np. paradontoza) lub z uwagi na uraz; zachowania niewykształconych  zębowych zawiązek lub całkowitego bezzębia. Przeważnie do stomatologa zgłaszają się pacjenci, co już utracili ząb oraz pragną go odbudować.

Może być tak, że leczenie stomatologiczne wykaże, że leczenie zainfekowanego zęba jest niemożliwe i nie ma sensu a najlepszym sposobem jest jego usunięcie i zastąpienie go trwałym implantem zębowym. Znaczna część dentystów w każdym przypadku na szczycie wybiera ratowanie zębów. Precyzyjna diagnostyka pozwala lekarzowi ustalić, czy w wybranym przypadku trzeba podjąć próbę ratowania zęba, czy lepszym wyjściem będzie usunięcie zęba a następnie jego odbudowa protetyczna.

Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom w implantologii, implantami da się odtworzyć pojedynczy ząb i więcej zębów. Obecne możliwości techniczne można użyć do szerszego wykorzystania implantów, niż jedynie do odtworzenia jednego zęba. Nie ma przeciwwskazań, by jeden obok drugiego aplikować implanty stomatologiczne, ale współcześnie mogą stać się podstawą dla protez częściowych i całkowitych. Dentysta może na nich położyć np. mosty protetyczne i tradycyjne protezy zakrwające większe luki. By położyć odbudowę na stałe potrzebne są tylko 4-6 implantów stomatologicznych.

http://www.dentysta-torun.eu/

Co robić po założeniu implantu stomatologicznego

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych dentysta ma dla pacjenta listę zaleceń, których należy się trzymać. Bezpośrednio po zabiegu należy przygryźć gazik na czas trzydzieści minut po zabiegu. W ciągu najbliższych kilku godzin nie można sięgać po jedzenie, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne lub całkiem płynne oraz lekkie. Powinno się też unikać gorących dań, żeby nie ogrzewać obszaru zabiegowego, co może wzmocnić ból. Implantolodzy w tego rodzaju momentach zazwyczaj polecają stosowanie lodowatych okładów, a nawet ssania lodu oraz spożywania zimnych napojów.

Po wszczepieniu implantów zębów mogą pokazać się tego rodzaju objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba koniecznie przestrzegać wyznaczonych przez dentystę dawek środków przeciwbólowych. Samodzielnie zwiększenie dawek nie umniejszy dolegliwości, ale może być ryzykowne dla zdrowia. Implanty stomatologiczne potrzebują idealnej higieny zębów. W tym zakresie pomocne okażą się łagodzące pasty. Tak samo w przypadku mycia zębów najlepiej kupować bardzo miękką szczoteczkę oraz uważnie myć zęby, żeby nie urazić miejsca wszczepu oraz nie zniszczyć szwów.

Przez kilka dni zalecane jest odłożenie używek na przykład papierosów. W trakcie minimum trzech tygodni należy unikać sauny, solarium, basenu i ogólnie fizycznego wysiłku. Dentyści za każdym razem przypominają pacjentom, żeby nie podrażniali językiem ani palcami obszaru zabiegowego, żeby nie doprowadzić do ewentualnych powikłań. Największym wymaganiem jest pilnowanie wszystkich wyznaczonych wizyt kontroli u dentysty, nawet wtedy gdy pacjent nie zauważa niepokojących objawów. Podczas wizyt, stomatolog sprawdza przebieg gojenia oraz może stwierdzić, czy zespojenie implantu z kością przebiega pomyślnie. Po leczeniu implantologicznym wymagane są tylko regularne kontrolne wizyty 1-2 razy w trakcie roku.

Komentarze są wyłączone.