Implant zęba w klinice – czy warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjne nakładki na zęby
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Odbudowa zębów mostem protetycznym
15 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębów zastępują braki w momencie utraty zębów i są jednym z popularnych i najbardziej wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po dobrze wykonanym leczeniu podstawa implantu zęba jednoczy się z kością, a ustawiona na nim korona imituje naturalne zęby.

Za pomocą implantów można wypełniać nie tylko poszczególne braki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty są też trwałym wsparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębów jest ich wytrzymałość. Zdaniem stomatologów prawidłowo wszczepiony implant może wystarczyć dożywotnio. Zgrane z tkanką kostną, pomimo upływu lat nie tracą na swojej trwałości, nie psują się i nie powodują problemów. Oprócz tego wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty dentystyczne nie zmieniają miejsca i nie pozwalają, aby np. założona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant zębowy?

Co najważniejsze implantów dentystycznych nie wszczepia się kobietom w ciąży ani u osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również aktywny nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób do 16 roku życia, ze względu na wciąż postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza ostatecznie możliwości użycia implantów dentystycznych, jednak muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem potrzebują również ludzie, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty dentystyczne dają sporo możliwości odbudowy piękna uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent wymaga zastąpienia dużej ilości zębów, a czasami pełnego łuku.

Dentysta protetyk ma w zanadrzu parę rozwiązań, jednak obecnie zwykle wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów albo założenie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć te sposoby dobrze eliminują bezzębie, posiadają swoje minusy i plusy. Bywa tak, że noszenie protezy może być niemożliwe z uwagi na na przykład nietypowe uwarunkowania anatomiczne szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na parę lat należy je wymienić, dlatego że z biegiem lat przestają być dopasowane, jak na początku.

Aplikacja implantów stomatologicznych z kolei zajmuje trochę czasu z uwagi na na potrzebę włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może posłużyć do końca życia. Wszczepiony implant przed założeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej przez próchnicę miazgi zęba. Ten typ leczenia oceniany jest jako jeden z najbardziej wymagających zadań stomatologa endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak większość zabiegów gwarantuje oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu były zwykle usuwane.

Tymczasem implanty budową przypominają naturalne zęby, a przy tym nie ulegają zniszczeniu, jeżeli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę zębów, implanty dentystyczne pozostają nienaruszone do końca życia. To sprawia, że nie należy martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz ekstrakcja zepsutego zęba i wymiana go na implant zęba, jest bardzo często rozwiązaniem znacznie zyskownym.

Co robić po wszczepieniu implantu zęba?

Przede wszystkim najlepiej nie przygotowywać gorących potraw oraz przenieść się na dietę półpłynną. Nie powinno się wykorzystywać sfery jamy ustnej. Nie pozwala się również sprawdzanie placami i językiem miejsca wszczepu, by uniknąć ryzyka podrażnień lub zakażenia. Należy odłożyć palenie i alkohol, ponieważ rozregulowują proces leczenia się tkanek. Oprócz tego co najmniej na czas  około miesiąca nie powinno się wykonywać wysiłku fizycznego.

Niezwykle ważne w tym przypadku jest wykonywanie zaleceń dentysty. Niezbędne jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do dentysty, gdy tylko zauważy się alarmujące objawy.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko zgodnie z wytycznymi dentysty. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez wiedzy stomatologa może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one zastosowanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób dbać implant zęba?

O implanty zębowe najlepiej dbać dokładnie tak jak o naturalne zęby. Bazą jest systematyczne szczotkowanie chociaż dwa razy przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębowe nie ulegają próchnicy ani korozji, najlepiej o nie dbać z tak samo szczególną uwagą. Bez szczotkowania zębów po posiłkach resztki jedzenia zaczną odkładać się w okolicy dziąseł. To jest początkiem postępującego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji zwykle uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu , tym samym tracąc dobry wygląd. Co więcej najlepiej przynajmniej dwukrotnie na rok odwiedzić klinikę dentystyczną na wizytę kontrolną. – dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.