Kupujemy dom. O tym należy pamiętać

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
29 lipca, 2017
banery led - telebimy - ekrany led
Telebimy i banery LED na imprezy sportowe wynajem sprzedaż
7 grudnia, 2017
Kupujesz dom - co musisz wiedzieć?

Kupujesz dom - co musisz wiedzieć?

Kupno domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym natłoku znaleźć tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający 60 m² będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię miejsc garażowych. W obecnych czasach jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno kupno nowego budynku, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Bardzo często znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Zabytkowe, domy posiadają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. , że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest ważna. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Okolica wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę istotne kwoty i w takim wypadku warto to dobrze przeanalizować.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza rzecz do zbadania. Priorytetowo należy zbadać, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeanalizowanie akt przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie powinno się żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z działką. W wypadku używanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

Nieruchomości z Torunia i okolic

Komentarze są wyłączone.