Ocieplanie budynków pianą PUR Toruń

Certyfikat kwalifikowany Toruń
3 lutego, 2021
Termosy
4 lutego, 2021

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową okazało się popularne, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród surowców używanych do ocieplania , z uwagi na to co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną mocną stroną, wobec której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że ściśle przylega i formuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy przycinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą i właściwościami, z tego względu są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa wykorzystywana jest z reguły do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się także do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka najlepsza jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można też rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, by przed ociepleniem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą techniką zapewniamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. By wykonać natrysk zgodnie  wytycznymi konieczne są sprzyjające warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR uzasadnia różnica właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest bardzo elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalnia, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z uwagi na to tak często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu robi się sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, więc potrzebna będzie specjalna osłona. Co więcej w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dostosowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko powstania mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W porównaniu do innych materiałów termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest mocno przyczepna, dlatego nie spada na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności ani swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie odkształca. Bardzo kluczowe jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie wydziela substancji szkodliwych ani pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć niewielką wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub nałożenie za chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Komentarze są wyłączone.