Implanty zębów Toruń

Sprzątanie Toruń
2 lutego, 2021
Certyfikat kwalifikowany Toruń
3 lutego, 2021

Implant zębowy – dlaczego warto?

Implanty zębów wypełniają luki w momencie utraty zębów i są jednym z popularnych i najbardziej trwałych uzupełnień protetycznych. Po poprawnie wykonanym leczeniu podstawa implantu stomatologicznego spaja się z kością, a umieszczona na nim korona przypomina naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów można zastapić nie tylko poszczególne braki, a nawet komplet zębów. Implanty dentystyczne są także idealnym wsparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z największych zalet implantów jest ich solidność. Zdaniem dentystów bezbłędnie wszczepiony implant może wystarczyć do końca życia. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo przepływu lat nie tracą swojej wartości, nie psują się i nie powodują kłopotów. Dodatkowo wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty zębowe nie zmieniają miejsca i nie dopuszczają do tego, by np. umieszczona na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant zęba?

Głównie implantów zębowych nie wstawia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż postępujący proces rozwoju kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza kompletnie możliwości użycia implantów stomatologicznych, jednak powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to na przykład osoby ze zdiagnozowanymi wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem potrzebują również ci pacjenci, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty zębowe proponują wiele możliwości naprawy estetyki uśmiechu. Czasami zdarza się, że pacjent potrzebuje wymiany większej ilości zębów, a czasami nawet pełnego łuku.

Dentysta protetyk posiada parę metod, chociaż obecnie często wybieranymi sposobami są implanty lub użycie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile oba te sposoby nieźle zakrywają bezzębie, oba posiadają zarówno mocne i słabe strony. Czasami noszenie protezy może okazać się niemożliwe przez na przykład nieodpowiednie warunki anatomiczne szczęki. Takie protezy z czasem się niszczą. Co parę lat należy je wymienić, ponieważ z biegiem lat przestają być dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Aplikacja implantów zębów natomiast zabiera sporo czasu z uwagi na na potrzebę osadzenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, a w zamian za to implant może przetrwać do końca życia. Wszczepiony implant przed założeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zespoić się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Podstawowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Taki typ leczenia jest jednym z najbardziej wymagających zadań stomatologa endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak większość zabiegów gwarantuje pożądane efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu były zwyczajnie wyrywane.

Z kolei implanty dentystyczne zastępują naturalne zęby, a przy tym nie niszczeją, o ile pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty stomatologiczne pozostają nienaruszone dożywotnio. Wobec tego nie należy martwić się bólem i dolegliwościami, a wyrwanie zniszczonego zęba i wymiana go na implant zęba, jest często rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Czego przestrzegać po wszczepieniu implantu ?

Przede wszystkim trzeba zrezygnować bardzo ciepłych pokarmów i przenieść się na dietę półpłynną. Nie wolno korzystać ze sfery jamy ustnej. Niewskazane jest również dotykanie językiem i palcami miejsca implantu, by uniknąć ryzyka zakażenia albo podrażnień. Należy odstawić papierosy i alkohol, dlatego że zatrzymują proces gojenia się tkanek. Ponadto przez okres  mniej więcej miesiąca nie wolno wykonywać fizycznego wysiłku.

Bardzo istotne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, gdy tylko wystąpią przejmujące objawy.

Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według zaleceń lekarza stomatologa. Samodzielne zwiększanie dawek bez decyzji dentysty może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto również płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant ?

O implanty dentystyczne powinno się troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Fundamentem jest regularne szczotkowanie dwa razy na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty dentystyczne nie niszczą się od próchnicy ani korozji, trzeba troszczyć się o nie z zbliżenie dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po jedzeniu resztki pokarmów będą gromadzić się przy linii dziąseł. To jest początkiem powolnego obniżania się dziąseł. W tym przypadku zazwyczaj pokazuje się  tytanowy korzeń implantu stomatologicznego, tym samym tracąc swoje piękno. Oprócz tego powinno się co najmniej 2 razy na rok odwiedzić gabinet stomatologiczny na wizytę kontrolną.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komentarze są wyłączone.