Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza

wynajem ekranów LED obsługa imprez masowych telebimy wynajem
Wynajem telebimu bardziej się opłaca
15 kwietnia, 2017
dochodzenie odszkodowań toruń zadośćuczynienie odszkodowania kancelaria
Odszkodowania i ubezpieczenia zdrowotne
15 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

Umowa najmu mieszkania – okazjonalna czy na czas nieokreślony?

Wynajmowanie lokalu mieszkalnego niekiedy może łączyć się z różnymi, zaś nieraz nawet niezwykle niebezpiecznymi komplikacjami. W sieci aż roi się od ciekawostek w kwestii złych najemców oraz złych wynajmujących. Zrujnowane przedmioty, zerwane podłogi, zalane wszystkie pomieszczenia, brak realnej możliwości wyrzucenia mieszkańców na skutek ciąży lokatorki – to oczywiście niektóre przypadki. Do tej pory lokatorzy czuli się tak naprawdę bezkarni, bowiem w przewadze przypadków parafowali umowy na czas nieokreślony. Jeśli właściciel z jakiegoś powodu planował pozbyć się najemców, na początku musiał dać im wypowiedzenie z konkretnym wyprzedzeniem, natomiast potem mógł występować o eksmisję. Taka sytuacja mogła trwać jednakże przez wiele lat, m in. na skutek okresu jesienno-zimowego, podczas jakiego absolutnie nie wolno wydalać lokatorów bądź z powodu oczekiwania na lokale socjalne przyznawane przez miasto. Z odwrotnej strony to posiadacze mieszkań własnościowych regularnie nie parafowali umów, obarczali dużymi należnościami za remonty wszystkich domowników czy w ogóle nie zwracali kaucji. Kaucja jest zawsze zwrotna oraz właściciel ma z niej czerpać oczywiście w przypadku znacznych uszkodzeń w mieszkaniu wcale nie powiązanych ze zwykłym używaniem lub w takich okolicznościach, gdy lokator nie wyrówna całościowych opłat połączonych z wykorzystaniem domu, np. w ogóle nie zapłaci za prąd.

Skala problemu spowodowała ustanowienie tzw. wynajmu okazjonalnego, jaki ma umożliwiać właściwsze zabezpieczenie zarówno dla wynajmującego prywatne mieszkanie, jak również dla domownika. Jest ona ważna oczywiście w przypadku zatwierdzenia jej u notariusza. W innym przypadku jest zwyczajnie nieważna oraz w ogóle nie będzie szansy się nią posiłkować. Najem okazjonalny to forma wypożyczania mieszkań skierowana do osób prywatnych, które od dawna funkcjonowały w szarej strefie, a mianowicie wynajmowały domy bez żadnych umów oraz jednocześnie nie prowadzą w tym aspekcie działalności gospodarczej. Koniecznie muszą to być również osoby, jakie wypożyczają lokum na czas nie dłuższy niżeli 10 lat.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do najmu okazjonalnego?

Zwłaszcza oświadczenie domownika, w którym wskazuje inny lokal mieszkalny, do jakiego ma się wyprowadzić w przypadku anulowania umowy czy eksmisji. Wcale nie chodzi tu o fanaberie właściciela, czyli kwestie, kiedy bez uprzedzenia przemyka on do domu i powtarza, iż na drugi dzień wszyscy mieszkańcy mają się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – absolutnie nie jest to zgodne z prawem, zaś po drugie – właściciela też obligują pewne przepisy. Właściciel lokalu prywatnego powinien mieć istotny pretekst, aby ogłosić, że postulaty umowy zostały nadwyrężone.

Nieodzowna jest też aprobata właściciela mieszkania, do jakiego mieszkaniec ma przetransportować swoje rzeczy w czasie konfrontacyjnej sytuacji (przeważnie podczas eksmisji). Większość najemców ma dom rodzinny czy lokum, które samodzielnie komuś wynajmują. Mogą w umowie podać również adres zameldowania. Wszelakie umowy, jakie nie mają owych oświadczeń, nie będą potwierdzane poprzez notariuszy – nie wypełniają bowiem istotnych kryteriów.

Jakie są należności powiązane z podpisaniem umowy najmu u rejenta? W przypadku notariuszy z Torunia jest to zwykle 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę zarobkową. Nie jest to zatem suma rujnująca, natomiast biura notarialne nierzadko świadczą swoje usługi w atrakcyjnych cenach. Należność zawsze dotyczy właściciela, zatem osoby która jest właścicielem lokalu. W przypadku kiedy wynajmujący próbuje obarczyć nas taką sumą (i na przykład kaucją w wysokości 20-krotności comiesięcznego czynszu najmu…), wówczas lepiej wycofać się z najmu. W interesie właściciela jest uchronienie się przed przykrościami z domownikiem, lecz jeżeli ktoś na początku posiada wymienione życzenia, to korzystniej odpuścić aniżeli wkrótce wcale nie uzyskać „zwrotnej kaucji”. Co ważne – jednomyślnie z literą prawa kaucja ogólnie rzecz ujmując nie może być większa aniżeli 6-krotność czynszu najmu. W przypadku kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wynajmującego, ale chcemy wyselekcjonowane mieszkanie wydzierżawić, obowiązkowo należy przygotować (oraz wydrukować) wszystkie zdjęcia prezentujące stan mieszkania przed wprowadzeniem się. Wszystkie antagonizmy dotyczące tej kwestii będzie można bezproblemowo rozwiązać porównując stan domu z fotografii z bieżącym, w jakim znajduje się po wyprowadzce.

„Dzierżawca posiada prawo w takiej umowie domagać się stałych miesięcznych opłat” (bez opcji ich powiększenia, jeśli mieszkaniec nie zgodzi się na to) – przytoczone określenie usłyszymy od dowolnego notariusza z Torunia. Właściciel otrzymuje od mieszkańca czynsz wynajmu, czynsz administracyjny (jest w całości przekazywany do wspólnoty mieszkaniowej) oraz podejmuje od niego fakultatywnie opłatę za, np. podłączenie do Internetu, jeśli umowa była podpisana przez wynajmującego domu).

Właściciel lokalu prywatnego musi obowiązkowo taką sytuację zgłosić do urzędu skarbowego oraz zapłacić podatek za przychód, jaki pochodzi z wypożyczanego domu. Aktualnie odpłatność ta wynosi 8,5%, więc bynajmniej nie jest nadzwyczaj wysoka. Wynajmujący lokalu mieszkalnego ma dwa tygodnie od podjęcia najmu na dostarczenie do urzędu należytego oświadczenia. Jeżeli zaintrygował Cię ten tekst, to kliknij w link tutaj – Notariusze Toruń

Komentarze są wyłączone.