Jakie funkcje pełni notariusz?

Depilacja Toruń - Depilacja laserowa Toruń - Depilacja brazylijska Toruń - Toruń depilacja laserowa - Beauty Medica depilacja
Depilacja laserowa – zabieg medyczny, czy estetyczny?
19 marca, 2017
Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Adwokat – zawód pełny pasji
21 marca, 2017
Notariusz Toruń - Kancelaria notarialna Toruń - Notariusz Aleksandra Radzińska - Aleksandra Radzińska kancelaria notarialna

Notariusz Toruń - Kancelaria notarialna Toruń - Notariusz Aleksandra Radzińska - Aleksandra Radzińska kancelaria notarialna

Notariusz jest pracą wymagającą precyzji i wszechstronnej wiedzy prawnej. Zasadniczym celem każdego notariusza jest ochrona czynności prawnych, jak i przeciwdziałanie powstawaniu konfliktów na tle rozmaitych czynności prawnych. Notariusz stoi zatem na straży litery prawa, troszcząc się o spokój prawny swoich Klientów.

Notariusz obok tak rutynowych zadań jak spisywanie aktów notarialnych zajmuje się również innymi rzeczami, takimi jak choćby przetrzymywanie papierów wartościowych. Spora liczba z nas zapewne twierdzi, że kancelaria notarialna to miejsce z regałami pełnymi książek i mahoniowym biurkiem za którym przesiaduje niezawodna Pani Notariusz. Dzisiaj taki wizerunek biura notarialnego jest już historią, ponieważ co raz więcej notariuszy dokonuje czynności notarialnych na komputerach, przechowując wszelkie akta i umowy na urządzeniach cyfrowych. Tak, notariusze to bardzo praktyczni urzędnicy, którzy ułatwią Tobie wiele codziennych czynności, jak dla przykładu kupno domu.

W dalszej części artykułu zostaniesz poinformowany o tym jakie role pełni każdy notariusz i co należy do najważniejszych zadań notariusza.

Notariusz – zawód, jakich mało

Dawniej notariusz określany był regentem. Osobistość ta zobowiązana była do wykonywania władzy za króla w czasie, gdy był on nieobecny. Oczywiście teraz notariusze zajmują się czymś kompletnie odmiennym, ale pewna grupa ich działań jest bezpośrednio związana z działalnością państwa. Chociażby sporządzanie aktów notarialnych poświadczających nabycie własności danej nieruchomości.

Co trzeba uczynić, aby zostać notariuszem z krwi i kości. Jest to bardzo zawiły mechanizm, chociaż co rocznie dużo osób otrzymuje promocję na tą pozycję. Każdy kto marzy o tym by zostać notariuszem powinien najpierw ukończyć studia na kierunku prawo. Kolejnym wymogiem jest skończenie aplikacji notarialnej, która trwa 3 lata i 6 miesięcy i zakończona jest pisemnym egzaminem z wiedzy prawnej i zawodowej. Po zakończonej aplikacji, określona osoba zostaje powołana notariuszem przez właściwego ministra, który wyznacza siedzibę kancelarii.

Notariusze nie są, jak większość wskazuje, urzędnikami publicznymi. Mogą oni jednak korzystać z szeregu praw publicznych, między innymi z szczegółowej ochrony zawodowej. Poszczególny aspekt funkcjonowania notariusza jest ustalony w dokumencie prawnym prawo o notariacie. Dobrze zaznaczyć, że zarobki notariusza są ustalone z góry. Określane jest to jako taksa notarialna

Czym zajmuje się notariusz?

Jak już stwierdziliśmy praca notariusza jest ściśle uregulowana w akcie prawnym prawo o notariacie. Co to oznacza? Notariusz nie może świadczyć innych czynności, niż te uregulowane w rzeczonej regulacji. Wykaz zadań notariusza jest ścisły, więc prosto jest stwierdzić czym szczegółowo zajmują się jednostki wykonujące taki urząd.

Oto pełna lista czynności notarialnych:

  • sporządzanie aktów notarialnych – akt notarialny to akt urzędowy, który może być zrealizowany wyłącznie przez notariusza. Akt notarialny jest dokumentem szczególnym, ponieważ zatwierdza oświadczenie woli i jest dowodem na zrealizowanie pewnych czynności prawnych. Poszczególne regulacje zastrzegają formę aktu notarialnego dla legalności wyznaczonych czynności prawnych, takich jak np umowa stwierdzająca własność n nieruchomości.
  • Przygotowywanie poświadczeń – poświadczenie to następna czynność notarialna wykonywana przez notariusza. Bardzo często poświadcza się własnoręczny podpis na kolejnych wersjach konkretnego aktu.
  • Przekazywanie oświadczeń – działalność ta polega na przekazaniu drugiej stronie oświadczenia, które może powodować dla niej pewne skutki prawne. Ta funkcja jest bardzo przydatna podczas trwania różnych konfliktów.
  • Redagowanie protokołów – notariusz po przez spisanie protokołu potwierdza wykonanie pewnej czynności prawnej. Przeważnie notariusz jest zatrudniany do napisania protokołu ogólnego zgromadzenia jednostki prawnej
  • Przygotowywanie protestów weksli i czeków – protest weksla jest czynnością, którą sporządza notariusz zgodnie z przepisami prawa wekslowego. Powodem protestu może być odrzucenie weksla lub rezygnacja z zapłaty weksla.
  • Przechowywanie dokumentów – notariusz chroni nie tylko akty prawne, ale także pieniądze, papiery wartościowe i inne rzeczy opisane w szczegółowych aktach prawa.
  • Sporządzanie odpisów dokumentów – wypis jest przeważnie odtworzeniem pierwowzoru dokumentu. Notariusz w taki sposób zatwierdza, że reprodukcja materiału jest spójna z jego pierwowzorem.
  • Opracowywanie aktów prawnych – notariusz na prośbę Klienta jest upoważniony do stworzenia określonego aktu prawnego.

Jak na pewno dostrzegliście profesja notariusza nie jest wcale taka banalna. To od jego pracy zależne jest pomyślne dokonanie danej czynności prawnej. Dzierży on na swoich barkach dużą odpowiedzialność zawodową, gdyż głównym priorytetem jego działalności jest głównie zapobieganie konfliktom prawnym.

Obok wcześniej wypunktowanych czynności notarialnych, każdy notariusz specjalizuje się w szeregu innych mniejszych działań określonych w przepisach szczególnych, na przykład odbieraniem oświadczenia o przyjęciu spadku.

Jeśli szukasz notariusza, który rzetelnie podchodzi do swojej działalności i cieszy się dobrymi opiniami Klientów, obowiązkowo skontaktuj się z kancelarią notarialną Aleksandry Radzińskiej. Poniżej zdobędziesz najbardziej kluczowe informacje teleadresowe.

Notariusz Aleksandra Radzińska
ul. Szeroka 7, 87-100 Toruń

Komentarze są wyłączone.