Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest popularne, dlatego że ma bardzo dobre cechy izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych surowców stosowanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką mocną stroną, wobec której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest sposób nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera oraz formuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba przycinać oraz dopasowywać, przez co ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową oraz atrybutami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest przeważnie do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również do izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR da się też położyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, np. drewno czy metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą techniką gwarantujemy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. By przeprowadzić to zgodnie ze wskazaniami potrzebne są sprzyjające warunki, takie jak optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po stężeniu staje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), więc wcale nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem hydrofobowa. Dlatego też często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu staje się sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, więc potrzebna będzie dodatkowa osłona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców izolacji termicznej to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka szybko się układa oraz szybko zastyga, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, więc utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności albo właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Co więcej kluczowe jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej właściwości. Za wadę możemy uznać niską wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, choć jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki albo nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie stropu pianką

 

Komentarze są wyłączone.