Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
20 kwietnia, 2017
zakręcarki zalkin zamykanie butelek maszyna zakręcająca
Precyzyjne zamykanie produktów tylko z zakręcarkami Zalkin
22 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

W przypadku kiedy od około czterech miesięcy na rachunku bankowym w ogóle nie zostały zarejestrowane alimenty na niepełnoletnie dziecko, trzeba przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby je znowu dostać. Niestety częstokroć przeróżne okoliczności prezentują jak jest to pracochłonne i ile można w trakcie sprawy się nadenerwować. W wypadku zaaprobowania „kompromisu” fundusze muszą zawsze przychodzić nieprzerwanie. Zaś w wypadku decyzji sądu – zwyczajnie nie tak to się rozgrywa. Niedługo po rozwodzie byli małżonkowie nierzadko nie pragną ze sobą mieć kontaktu, a bywa jeszcze tak, iż były partner zmienia mieszkanie, m. in. wyjeżdża z kraju. Przeżywają to oboje i dziecko, które powinno mieć zapewnione przyzwoite warunki egzystowania. Alimenty bynajmniej nie są „pomysłem”, dzięki któremu mamy możliwość zaspokajać prywatne kaprysy. Są dane oczywiście dla dziecka. To niepełnoletnie dziecko jest autentycznym odbiorcą takich środków pieniężnych nawet wówczas, gdy samodzielnie z nich nie korzysta. W jaki sposób poradzić sobie w przypadku, kiedy przez cztery miesiące zostało zaksięgowanych kilka groszy z racji alimentów na niepełnoletnie dziecko?

Na początku należy przedyskutować to z z dłużnikiem, nawet w przypadku kiedy jest to nadzwyczaj wymagające. Rozwiązanie sytuacji „z miejsca” daje opcję wybrania dalszej strategii. Jeśli to nie wpływa na sprawę, stykamy się z brutalnością czy milczeniem, musimy wynająć rzetelnego adwokata, jaki „zaopiekuje się” żmudną dla nas sprawą z dbałością o wszystkie szczegóły. Musi to być niezawodna osoba, więc taka która zaangażuje się, będzie asystować w każdej chwili i wytłumaczy wszelkie przeszkody prawne.

Pierwsza opcja – komornik

Mamy szansę niezależnie wyłonić komornika, u którego pozostawimy zawiadomienie. Najlepiej kierować się położeniem pracowni i liczbą petentów, jakich wykonawca musi obowiązkowo obsłużyć w tzw. „rewirze”. O szczegóły możemy zapytać swego prawnika, który skontroluje, które pracownie będą potrafiły owocnie podjąć się zajęcia mienia… oraz są nieopodal dłużnika. Dobrze jest wprowadzić wszelkie wiadomości, jakie posiadamy o poprzednim partnerze – oznaczenia rachunków bankowych, dane o posiadanych samochodach, informacje o kosztownych rzeczach, miejsce pobytu, dane firmy i dane dotyczące posiadanych nieruchomości. Inaczej mówiąc, jeśli dokładnie wiemy, że dłużnik posiada jakichkolwiek dorobek (nierzadko ten usilnie kamuflowany), powinniśmy wszystko powiedzieć komornikowi.

Nieefektywna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że wcale nie mamy aktualnie żadnych możliwości na odebranie funduszy. W sytuacji, kiedy spełniamy kryteria dochodowe, jesteśmy w stanie zabiegać o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieskuteczna to innymi słowy nieprzyjęcie alimentów na małe dziecko przez okres dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą przedsięwzięte należyte działania odnośnie trasata. Na wstępie były partner zostanie zaproszony do wytłumaczenia sprawy. Musi obowiązkowo skrupulatnie zrelacjonować swoją sytuację prywatną i majątkową, m.in. podstawy niewysyłania alimentów. Jednocześnie będzie od niego egzekwowane przedstawienie zaświadczenia majątkowego.

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy były partner nie posiada żadnych funduszy z tytułu zatrudnienia albo nieefektywnie poszukuje zatrudnienia, musi koniecznie wpisać się jako niezatrudniony w Urzędzie Pracy. Musi także uznać propozycję pracy, bowiem w innym przypadku zostanie uznany za „wymigującego się od zobowiązania alimentacyjnego”. Jeśli prowadzi firmę, jaka przynosi same straty, również musi zapisać się w urzędzie, aczkolwiek tym razem jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były partner wykonuje wszelkie opisane czynności (to znaczy „współdziała”), w zasadzie nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, jeśli alimentów stale nie ma. Właściwe czynności wprowadza się wtedy, jeśli poprzez ubiegłe pół roku nie uiścił on więcej niż 50% alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Kiedy były partner nieprzerwanie wstrzymuje się od wpłacania alimentów na małe dziecko, staje się dłużnikiem ściganym przez prawo. W tej sytuacji należy wysłać kwestionariusz o poszukiwanie za wykroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tu po prostu o „nieustającą niealimentację”, mianowicie takie sytuacje życiowe, w jakich były mąż nie zamierza wypłacać, alimentów, bo „po prostu nie” oraz wcale nie ma jednocześnie żadnych uzasadnionych motywów (szczegółowe informacje musi obowiązkowo przekazać nam nasz prawnik). Dodatkowo powinniśmy złożyć podanie do starosty, by wstrzymano prawo jazdy takiemu „winowajcy” oraz zapisano go do rejestru dłużników. Krótko mówiąc nie będzie mógł pobrać w ogóle kredytu z banku, oprócz słynnych pożyczek online bez BIK, BIG, ZUS, US…

W przypadku kiedy wiemy, iż były partner z całą pewnością posiadał fundusze, lecz wręczył go któremukolwiek członkowi rodziny, w takich okolicznościach musimy wysłać stosowny pozew: skargę pauliańską (o której mówi prawo cywilne) bądź zgłoszenie o popełnieniu wykroczenia, które ma za zadanie hamować zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Możemy też wnioskować o „alimenty od rodziców byłego męża”, skoro on nie jest zupełnie w stanie ich opłacać.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wejdź w odnośnik po prawej stronie – Prawnik Toruń

Komentarze są wyłączone.