Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy

zawodowy dj dj łódź dj na uroczystości i zabawy
Impreza wszechczasów – zaproszenia, jadłospis i DJ
9 kwietnia, 2017
reklama toruń identyfikacja wizualna studio graficzne toruń
Dobra strona internetowa jest wizytówką firmy
13 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość sporej liczbie osób łączy się z wytężonym wypisywaniem tęgich ksiąg, z osobą w okularach zgiętą nad małym liczydełkiem oraz niejasnymi obliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Niewątpliwie powyższy obraz pasuje raczej do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji życiowej. W praktyce księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, własnoręcznie nie sporządza jakichkolwiek druków oraz bynajmniej nie zarabia malutko (najbardziej jako główna księgowa w sporej instytucji).

Rachunkowość jest najważniejszym resortem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wówczas, kiedy jest prowadzona zdalnie i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym biurze. Do jej fundamentalnych powinności należy: opracowywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, kontrolowanie danych, notowanie danych do systemu księgowego, liczenie opłat głównie dla rozmaitych instytucji, m in. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość równocześnie z nabywaniem doświadczenia wnioskować o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Bez cienia wątpliwości najlepszą pracą jest praca głównej księgowej, która kontroluje obieg zasobów finansowych w firmie. Poza tym zajmuje się kwestiami oficjalnymi, zarządza podwykonawcami i dba o postęp swojego oddziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość ponadto założyć swoją działalność gospodarczą, a więc rozwijać indywidualne biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Odbiorców. Tutaj jednak obowiązkowa jest zgoda Ministra Finansów – trzeba poświadczyć wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz zdać egzamin (natychmiast po skończeniu wybranych studiów). Żeby otrzymać pracę jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Opracowywanie księgowości nie jest takie proste. Należy koniecznie znać określone akty, razem z tymi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać więc dużą wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za pieniądze przedsiębiorstwa. W owym przypadku potrzebne jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na wybranych uczelniach mogą się troszkę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi tu o zaprezentowanie stopnia magistra, ale o przydatną wiedzę. A takiej w zasadzie nie ma możliwości zyskać na innych specjalizacjach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana nabyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę wnioskować osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, musi mieć jednocześnie kompetencje „naturalne”, m. in. skrupulatność oraz obowiązkowość w realizowaniu wszelkich powinności. Malutki błąd w rozliczeniach potrafi mieć zgubne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w jakich stykamy się z ogromnym transferem środków finansowych), ale również mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Klientowi załatwianie spraw z działu opracowywania księgi dochodów i odpływów (KPIR), robienia pełnej oraz częściowej księgowości, kadr i płac, sporządzania pitów, jak i opracowywania zestawień, m. in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba mieć na uwadze, że zadaniem osoby pracującej w księgowości jest poszerzanie wiedzy oraz doskonalenie zdolności. Generalnie, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest dopiero koniecznym warunkiem do wykonywania tego zawodu, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym mamy możliwość zyskać wielu Klientów.

W ostatnim czasie niesłychanie popularna stała się „księgowość online” bądź pomoc „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Kontrahenci w ogóle nie muszą wyruszać z mieszkania bądź instytucji, żeby ich potrzeby zostały dogodnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się w ustalonym miejscu i zabiera wszelakie materiały na potrzeby obliczeń. Czasem może też pozostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam błyskawicznie zająć się daną sprawą.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Niezależna firma jest doskonałym rozwiązaniem dla księgowych, które od kilku lat pracują w takiej specjalności oraz nie planują już podejmować pracy u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa rachunkowego łączy się jednak z kilkoma wymogami, np. wysokimi wkładami środków finansowych. Koszt założenia odrębnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy zwykle od miejsca, w jakim miałoby się ono znajdować. W sercu miasta wypożyczenie lokum będzie dużo droższe niż na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, iż większość dokumentów można bezproblemowo załatwić przez Internet. Zatem mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest rzeczywiście optymalnym wyjściem, w szczególności, jeśli zaledwie zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do otwarcia przedsiębiorstwa rachunkowego niezbędne są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz niezbędne ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie możemy rzucać Odbiorcom przypadkowym opłat, przykładowo takich, jakie znajdziemy w cennikach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany wieloma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura oraz zakresem usług. Wykonywanie pełnej księgowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Powszechnie tworzy się podział na liczbę druków.

Jeśli planujesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w odnośnik tutaj – Biuro rachunkowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.